Niezwykłe właściwości i działanie aloesu

Interesujące właściwości aloesu

Beata Majewska
paź 5 2016

Witaminy i minerały w aloesie

Aloes to roślina o wielu, niezwykle cennych wartościach

Roślina ta zawiera mnóstwo witamin, minerałów, aminokwasów, enzymów, polisachardyrów i kwasów tłuszczowych – łącznie ponad 200 aktywnych składników. Nie widzi więc fakt, że aloes jest używany do produkcji tak wielu środków, zarówno spożywczych, kosmetycznych jak i farmaceutycznych (Czy wiesz, że aloes był stosowany już 5 tysięcy lat p.n.e. przez wszystkie starożytne cywilizacje? Więcej ciekawostek dotyczących tego naturalnego medykamentu znajdziesz na: http://duoaloes.pl/czym-jest-aloes ). Liście aloesu i ich terapeutyczne właściwości są znane człowiekowi już od ponad 5000 lat.

1. Wysoka zawartość witamin i minerałów w aloesie

Aloes zawiera m.in.: witaminy A, C, E, kwas foliowy (B9), B1, B2, B3 (niacynę), B6, B12 oraz cholinę. Warto powiedzieć, że zawartością witaminy B12 może poszczycić się bardzo niewiele roślin. Ponadto, aloes jest również źródłem wapnia, magnezu, cynku, sodu, potasu, selenu, żelaza, miedzi i manganu.

2. Bogactwo w aminokwasy i kwasy tłuszczowe

Aminokwasy to budulec białek. Aby ludzki organizm mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebuje on około 22 aminokwasów. Niestety, 8 z tych aminokwasów nie jest wytwarzanych przez nasz organizm.

Co ma do tego aloes?

Jest on źródłem około 18-20 aminokwasów (w zależności od pochodzenia i czasu zbioru), w tym 7-8 aminokwasów, których nie wytwarza nasz organizm. Ponadto, aloes jest źródłem wielu kwasów tłuszczowych. Zawiera dwa sterole roślinne: kampesterol (ma właściwości przeciwzapalne, chroni kości i stawy), a także beta-sitosterol (odpowiada za mniejsze wchłanianie cholesterolu w jelitach, dzięki czemu pozwala obniżyć poziom cholesterolu we krwi). Kwasy tłuszczowe pochodzące z aloesu łagodzą również objawy alergii.

3. Aloes jako adaptogen

Aloes jest adaptogenem, co oznacza, że poprawia on naturalną odporność naszego organizmu na wszelkiego rodzaju stres. Adaptogen jest także stosowany w przypadku wyczerpania i niepokoju. Pomaga on w walce z różnego typu chorobami.

Kremy na bazie aloesu

4. Aloes a trawienie

Aloes wspomaga trawienie i oczyszcza przewód pokarmowy, dlatego zaleca się, by osoby mające problemy gastryczne, problemy z trawieniem, spożywały regularnie sok z aloesu.

5. Aloes – pomoc w oczyszczaniu organizmu

Oczyszczanie organizmu ma ścisły związek z trawieniem. Dzięki sokowi z aloesu organizm może szybciej oczyszczać jelita. Zawarte w aloesie polisacharydy mogą łączyć się z niektórymi toksynami, które bez pomocy aloesu nie rozpuściłyby się i nie mogłyby być usunięte z organizmu normalnymi drogami detoksykacji.

6. Aloes alkalizuje ciało

Aloes ma odczyn zasadowy, dzięki czemu ma właściwości alkalizujące – równoważy zbyt dużą ilość kwaśnych produktów żywieniowych obecnych w jedzeniu.

Udostępnij